Гепатит B — інфекція печінки, спричинена вірусом гепатиту B (HBV).
Існує 2 форми:
➡️гостра
➡️хронічна (триває більше 6 місяців)
Факти про гепатит В:
📍Наявність хронічного гепатиту В підвищує ризик розвитку печінкової недостатності, раку печінки, фіброзу або цирозу (необоротні зміни печінки)
📍Великий відсоток серед дорослих із гострим гепатитом B повністю одужують
📍Немовлята та діти мають більшу ймовірність розвитку хронічної інфекції гепатиту В
📍Вакцина може запобігти захворюванню гепатитом B
📍Симптоми гострого гепатиту В варіюються від легких до важких. Зазвичай вони з’являються приблизно від 2 тижнів до 4 місяців після зараження
📍Деякі люди, зазвичай маленькі діти, можуть не мати жодних симптомів
Ознаки та симптоми гострого гепатиту В можуть включати:
• Біль у животі
• Темна сеча
• Лихоманка
• Болі в суглобах
• Втрата апетиту
• Нудота і блювання
• Слабкість і стомлюваність
• Пожовтіння шкіри та білків очей (жовтяниця)
При виникненні симптомів гострого вірусного гепатиту В слід терміново звернутись на консультацію до інфекціоніста
При необхідності може бути призначено стаціонарне лікування та спеціалізоване лабораторне дообстеження.
Профілактика вірусного гепатиту В
ефективна
досліджена
безпечна
Профілактика передачі вірусного гепатиту В
Хронічну інфекцію гепатиту В можна лікувати за допомогою ліків, у тому числі пероральних противірусних засобів. Лікування може уповільнити прогресування цирозу, зменшити частоту раку печінки та покращити довготривале виживання. ВООЗ рекомендує використовувати пероральні препарати (тенофовір або ентекавір) як найпотужніші препарати для придушення вірусу гепатиту В. Більшість людей, які починають лікування гепатиту В, повинні продовжувати його пожиттєво.
Вірусний гепатит В (хронічний вірусний гепатит В, або ХВГВ) - це наразі невиліковна вірусна хвороба, яка вражає клітини печінки, поступово призводячи до:
- тяжкої патології печінки − фіброзу або цирозу
- онкологічного захворювання печінки
Шляхи передачі цієї інфекції:
- від матері до дитини
- переливання крові або маніпуляції з кров'ю
- використання не стерильного інструментарію, наприклад: манікюр, медичні маніпуляції, стоматологічні або косметологічні процедури.
Як лікується?
Є препарати, що лише пригнічують розмноження вірусу в організмі людини, такі препарати приймаються пожиттєво.
Тож надійна профілактика - це вакцинація
В Україні зареєстровані вакцини Енжерикс-В та Еувакс-В
Якщо людина народилась до 2000-го року, і не є медичним працівником, швидше за все, така особа не отримувала ніколи дану вакцину.
Що робити? Звернутись до сімейного лікаря, і поговорити дане питання. Вакцина не входить до обов'язкових в дорослому віці. Тому, після дозволу на вакцинацію проти гепатиту В, після проходження певних обстежень, людина самостійно купує через аптечну мережу, обов'язково при цьому отримавши сертифікат якості на вакцину і контейнер для транспортування з холодовим елементом, повертається в свою поліклініку, де їй проводять дане щеплення.
Показання до вакцинації:
Показано всім, особливо медикам, військовослужбовцям.
Якщо ви хоч раз в житті лікували зуби, чи вам проводили маніпуляції
з пошкодженням шкірних покривів. Або хоч раз в житті у вас був статевий контакт без використання бар'єрного методу контрацепції.
Рекомендації для попередження передачі вірусного гепатиту В для HbsAg-позитивних осіб:
1. Вакцинація від вірусного гепатиту В членів сім’ї та сексуальних партнерів.
2. Використання бар’єрних контрацептивів під час сексу, якщо партнер
не вакцинований.
3. Використання особистих зубних щіток, лез для гоління, манікюрних ножиць та інших засобів індивідуального догляду, що можуть містити сліди крові або інших рідин організму.
4. Використання одноразового інструментарію для ін’єкцій, особистого набору для проведення тесту на визначення рівня глюкози у крові.
5. Закриття порізів та подряпин.
6. Обробка місць, куди потрапила кров дезінфікуючим розчином.
7. Відмова від донорства крові, органів, сперми.
Тестування на вірусні гепатити:
хоча б раз за життя необхідно обстежитись всім
результат скринінгового обстеження видається за 15 хвилин
тестування методом швидкотесту проводиться безкоштовно у сімейного лікаря. В КНП Черкаська Міська Інфекційна лікарня також можна отримати безкоштовне обстеження (попередньо записатись на консультацію)
отримані результати не є остаточним діагнозом, при необхідності, пацієнту призначаються додаткові обстеження на визначення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР вірусу гепатиту С чи В)
вірус гепатиту С - виліковний. Лікування безкоштовне за державною програмою
лікування вірусного гепатиту В - довготривалий процес, наразі вважається не виліковною, але контрольованою хворобою
проти вірусного гепатиту В існує безпечна вакцина
нелікований вірусний гепатит - шлях до прогресування запального процесу, як наслідок - формування фіброзу, цирозу, або онкології печінки
Гепатит B — це інфекція, що вражає печінку, спричинена вірусом гепатиту B (HBV), який передається через кров, сперму або іншу рідину організму інфікованої людини. Жінка з гепатитом В може заразити вірусом свою дитину під час пологів. Всі вагітні жінки мають обстежуватись на гепатит B. CDC рекомендує немовлятам отримати першу дозу вакцини проти гепатиту B перед випискою з лікарні або протягом перших 24 годин. Немовлятам зазвичай вводять другу дозу вакцини через 1-2 місяці після першої дози, а третю дозу – до 18 місяців.
Чи безпечно для матері, інфікованої вірусом гепатиту B (HBV), годувати дитину грудьми?
Так. Усі немовлята, народжені від HBV-інфікованих матерів, повинні отримати імуноглобулін проти гепатиту В (HBIG) і першу дозу вакцини проти гепатиту В протягом 12 годин після народження.
Другу дозу вакцини слід вводити у віці 1–2 місяці, а третю — у віці
6 місяців. Слід пройти обстеження немовляти після завершення серії вакцин, у віці 9–12 місяців (зазвичай під час наступного відвідування здорової дитини), щоб визначити, чи спрацювала вакцина та чи немовля
не інфіковане гепатитом В через контакт із кров’ю матері, під час процесу пологів. Однак не варто відкладати грудне вигодовування, поки дитина
не буде повністю імунізована. Ризик передачі ВГВ від матері до дитини через грудне вигодовування є незначним, якщо немовлята, народжені
від ВГВ-позитивних матерів, отримують вакцину HBIG/HBV
при народженні.
Чи безпечно для HBV-позитивної матері годувати грудьми, якщо її соски потріскані та кровоточать?
Даних недостатньо, щоб сказати „так“ чи „ні“. Однак гепатит В поширюється через інфіковану кров. Таким чином, якщо у ВГВ-позитивної матері соски та/або навколишня ареола потріскані та кровоточать, їй слід тимчасово припинити годування. Щоб підтримувати лактацію, коли вона не годує грудьми, вона може зціджувати грудне молоко та викидати його, доки ареоли не заживуть. Після заживлення, можна відновлювати грудне вигодовування.
Гепатит С
Гепатит С — це інфекція печінки, спричинена вірусом гепатиту С (HCV), який передається через кров від інфікованої людини. Вакцини проти гепатиту С немає. Найкращий спосіб профілактики гепатиту С — уникати поведінки, яка може поширювати хворобу, особливо вживання ін’єкційних наркотиків.
Чи безпечно для матері, інфікованої вірусом гепатиту С (ВГС), годувати дитину грудьми?
Так. Немає задокументованих доказів того, що грудне вигодовування поширює HCV. Тому наявність HCV-інфекції не є протипоказанням
до грудного вигодовування.
Чи безпечно для ВГС-позитивної матері годувати грудьми, при пошкоджені сосків, з кровоточивістю?
Даних недостатньо, щоб сказати „так“ чи „ні“. Однак вірус гепатиту С передається через інфіковану кров. Тому, якщо у ВГС-позитивної матері соски та/або навколишні тканини потріскані та кровоточать, їй слід тимчасово припинити годування. Щоб підтримувати лактацію, можна використовувати зцідження до заживлення ареол, молоко при цьому - викидається.