10 ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я

10 жовтня - Всесвітній день ПСИХІЧНОГО здоров'я

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня щоб звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, та для підтримки людей з подібними захворюваннями. Основна мета – скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами.
Окрім того, Всесвітній день ментального здоров’я спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.

В цьому році Всесвітній день психічного здоров’я пройде під девізом: «Психічне здоров’я доступне всім, це право кожної людини». Ніхто не повинен залишитися без доступу до інформації, можливості попросити про допомогу і бути почутим. Незалежно від статусу та рівня життя людини, нікому не може бути відмовлено в психіатричній допомозі і підтримці.

Всесвітня організація охорони здоров’я визначає психічне здоров’я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в свою спільноту. У цьому сенсі психічне здоров’я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування спільноти.

Мета заходів – привернути увагу кожної людини на важливість ментального здоров’я. Воно в першу чергу залежить від кожного з нас та наших рідних. Ми повинні навчитися зберігати стійкість та душевну рівновагу в найскладніших ситуаціях, а при необхідності – звертатися за допомогою до відповідних фахівців.

Сьогодні перед людством стоїть низка проблем у сфері охорони здоров′я. Спалахи сучасних інфекційних хвороб, проблеми зі здоров′ям в умовах війни призводять до нестабільності соціально-політичної ситуації у світі і як наслідок – погіршення психічного здоров′я населення. Питання охорони психічного здоров’я всіх верств населення є питанням національної безпеки країни. Від якості надання психолого-психіатричної допомоги залежить в якій психологічній зоні ми будемо перебувати – чи зоні страхів, в зоні навчання чи в зоні особистісного творчого зростання та творчої реалізації.

Світовий сучасний досвід збройної боротьби, а також вибір Україною європейського вектору розвитку вказують на існування та зростання цінності життя людей, їхнього здоров’я.

Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси. Сучасне життя само по собі сприяє стресам: зміни в житті політичному, економічному, негаразди на роботі, та й просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина зі своїми стресами починає миритися, а так і до депресії недалеко.
Профілактика починається зі знання і розуміння перших ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки і вчителі можуть сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів удома і в школі.
Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх.

Найпоширеніша проблема, пов’язана з розладами психіки – це депресія.

У західних країнах кожна сьома людина страждає на шизофренію або є схильною до алкоголізму та затяжних депресій, що призводить до злочинів та самогубств. У той самий час, більшість людей, що страждають від психічних розладів, не отримують належної медичної допомоги.

Статистика в Україні показує жахливі числа. Понад 1,5 млн. мешканців нашої країни страждає від психічних захворювань. Понад 2 мільйонів щороку звертаються за допомогою до фахівців психіатрії та більшість з них госпіталізуються. Нервові розлади різного характеру та різного ступеня важкості є проблемою кожного третього українця. До того ж, наша країна посідає 1-ше місце за кількістю психічних розладів в Європі.

Це статистика до повномасштабного вторгнення. Близько 15 мільйонів українців можуть зіткнутися з ризиком розвитку психічних розладів, таких як депресія та посттравматичний стресовий розлад, внаслідок війни. І це, мабуть, оптимістичний прогноз.

У Черкаській області кількість зареєстрованих розладів психіки і поведінки знизилась з 38253 в 2014 році до 28503 у 2021 році, а в 2023 складало 28774 особи. Ц пов’язано з військовими діями в Україні, карантином COVID – 19, смертю від різних захворювань, виїздом за кордон цивільних осіб та внутрішнє переміщення цивільних осіб в Україні по іншим областям з початком повномасштабної війни. В зв’язку з цим збільшилась кількість зареєстрованих осіб з перше встановленим розладом психіки та поведінки, особливо серед дитячого населення (з 3373 дітей у 2014 році до 5951 у 2023 році). Великі цифри показників серед дітей в містах Черкаси та Сміла. Так само знизилась кількість інвалідів пацієнтів з 8861 особи у 2014 році до 7678 у 2023 році, але кількість вперше визнаних інвалідами виросла з 392 осіб у 2014 році до 562 у 2023 році.

Надання амбулаторної психіатричної допомоги дещо погіршилось в зв’язку з відсутністю у деяких районах області лікарів – психіатрів та неналежною взаємодією психіатрів з сімейними лікарями.

На жаль, українці не звикли з власної ініціативи звертатися до психіатрів, спеціалісти стурбовані тим, що звернення відбувається вже на кінцевих стадіях розвитку хвороби, коли її зупинити вже неможливо.
В більшості випадків людина, незважаючи на вік, професію чи рівень доходів, може самостійно розібратися з рядом питань, що її хвилюють. Але в деяких критичних випадках консультації психолога, психотерапевта або ж психіатра будуть дуже доречними або навіть необхідними.

Навіть якщо обставини неможливо змінити, психологія допомагає змінити власне ставлення до них.

Для того, щоб ніколи не довелося мати справу з психічними захворюваннями, важливо не лікувати наслідки, а попереджати та запобігати можливій появі недуги. Фізичний і психічний стан людини тісно взаємопов’язані.

Існує кілька порад для підтримки здорового тіла і духу.

  • Здоровий сон, режим дня та відпочинок
  • Відмова від шкідливих звичок (паління, зловживання алкоголем, соціальними мережами в режимі 24/7).
  • Фізична активність та активність протягом дня.
  • Збалансоване харчування.
  • Хобі та захоплення.

Спілкування з цікавими і позитивними людьми.

Уміння і можливість виговоритися.

Піклування про себе та не ігнорування причинами поганого самопочуття і стресу.

Важливо розуміти, що усі поради для подолання стресу, супер ефективні у мирний час, та їх дія суттєво обмежена та матиме знижену ефективність у військовий час. Однак, за можливості їх використати, застосовуйте для себе чи своїх близьких усі можливі способи подолання стресу, для зменшення його наслідків. Просто із розумінням, що треба більше часу та терпіння, більше зусиль та ще більше любові до себе й до тих, хто поруч.

Бережіть себе, по можливості звертайтеся за допомогою до спеціалістів. Психологи та психотерапевти можуть значною мірою покращити ментальне здоров’я та попередити розвиток психічних розладів. На офіційному сайті Національної служби здоров’я України розміщено інформацію щодо надавачів медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”. Вона доступна за посиланням: https://cutt.ly/xwu337x2

Щиро вітаємо психіатрів та інших працівників психіатричної служби з Всесвітнім Днем психічного здоров’я! Бажаємо Вам мирного неба , непохитної віри кожному у нашу перемогу, міцного здоров’я та емоційної стійкості, творчої наснаги у вашій непростій щоденній праці, професійної майстерності.

Поділитися:
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування
Дивитись більше:
20.11.2024

20 листопада у світі святкують Міжнародний день педіатра та Всесвітній день дитини.

Вітаємо наших...

19.11.2024

Доброго дня шановні земляки!

Чи знали Ви, що у КНП «Чорнобаївська  багатопрофільна лікарня...

14.11.2024

Ендокринолог – це спеціаліст, який допомагає виявляти та лікувати захворювання ендокринної системи, зокрема проблеми...

14.11.2024

Сьогодні, 14 листопада, відзначають Міжнародний день ендокринолога. Це чудова нагода висловити вдячність лікарям-...

Графік роботи:
Стаціонар — цілодобово;
Поліклініка: Пн-Пт з 08:00 до 17:00